Eetspiratie » Focaccia met gegrilde groenten en chili olie
Focaccia met gegrilde groenten en chili olie

Focaccia met gegrilde groenten en chili olie

Dit artikel bevat mogelijk affiliate links

Focaccia met gegrilde groenten en chili olie, een lekkere variant op dit heerlijke Italiaanse brood. Als er één brood is dat ik elke dag zou kunnen eten, dan is het wel focaccia. Luchtig, knapperig en een beetje vet. Soms met kruiden en knoflook of met groenten zoals tomaatjes of een smaakmaker zoals olijven. Met dit brood kun je alle kanten op. Lekker als bijgerecht, sandwich, ‘pizzabodem’ of borrelhapje. Ik maakte een versie met gegrilde groente en pittige chili olie, ingrediënten die ik zelf erg lekker vind.

Eerder maakte ik een focaccia met rozemarijn, knoflook en Parmezaanse kaas en daarop volgde een variant met olijven en za’atar. Omdat ik in mijn broodbak ‘era’ zit – een fase in mijn leven waarin ik graag broden bak – bedacht ik er ook een met gegrilde groenten. Ik had namelijk een zak gegrilde groenten in mijn vriezer die ik graag wilde gebruiken. In plaats van olijfolie die je rijkelijk gebruikt bij het maken van een focaccia vond ik het een lekker idee om pittige chili olie te gebruiken. En het resultaat: een heerlijk brood dat ik best in mijn eentje zou kunnen opeten. Ik doe het niet, maar ik zou het best kunnen!

Gegrilde groenten focaccia

Het handige van dat recept is dat je gegrilde groenten uit de diepvries gebruikt. Je kunt deze kopen in de supermarkt en het is vaak een mengsel van gegrilde courgette, aubergine en paprika. De groenten kun je bevroren op het deeg leggen, ze hoeven dus niet eerst te ontdooien. Wat betreft de chili olie: gebruik alleen de olie en niet de chili crisp. Dit verbrandt namelijk in de oven en dan heb je een brood met allemaal zwarte stukjes. Of gebruik olijfolie die op smaak is gebracht met chilipeper, dat is ook een optie.


Meten is weten
KitchenBrothers Keukenweegschaal 

KitchenBrothers Keukenweegschaal 

Weeg nauwkeurig de juiste hoeveelheden af voor je lievelingsrecept.

Vroeger vond ik het bakken van een focaccia altijd een beetje een uitdaging. Ik zag online de mooiste deegjes met de grootste bubbels voorbijkomen, dat wilde ik ook. Nu ik een beetje doorheb hoe je een focaccia bakt, is het eigenlijk een eitje. Door het deeg een nachtje te laten rijzen/fermenteren krijg je die mooie bubbels en wordt het brood heerlijk luchtig, net als bij deze broodjes. En niet alleen het deeg een nachtje wegzetten zorgt voor een mooi brood. Door een serie ‘stretch and folds’ te doen bouw je een mooi glutennetwerk op, hierdoor wordt het brood steviger en rijst het goed. Het kost een beetje tijd, maar daar krijg je iets lekkers voor terug.

Stretch and fold techniek

  • Maak eerst het deeg en doe het in een kom.
  • Neem de kom met deeg en zet er een schaaltje water naast. Maak een hand nat zodat het deeg minder blijft plakken.
  • Houd met een hand de kom vast en met de natte hand pak je met een scheppende beweging een stuk van het deeg op en trek je het voorzichtig omhoog (stretch).
  • Vervolgens vouw je het deeg naar binnen (fold).
  • Draai de kom een kwartslag en herhaal dezelfde beweging nog een keer.
  • Doe dit in totaal 4 keer tot je de hele kom rond bent geweest.
  • Dek vervolgens de kom weer af en stel een timer in voor 30 minuten. Als de timer afloopt doe je exact hetzelfde.
  • In totaal doe je 4 series stretch and folds met tussenpozen van 30 minuten.

Ik laat het focaccia deeg dus een nachtje rusten in de koelkast. Maar als je dit niet wilt dan kun je hem op dezelfde dag afbakken. Na alle stretch and folds laat je het deeg 15 minuten rusten. Ondertussen vet je de bakvorm in met een royale hoeveelheid olijfolie. Vervolgens leg je het deeg erin, rek het een beetje uit, zodat het in de vorm past. Doe een plastic zak om de vorm heen en laat het nu 90 minuten rijzen op kamertemperatuur. Na de rijstijd maak je je vingers nat met een beetje water en ga je ‘dimples’ in het deeg maken. Ondertussen verwarm je de oven op 220 graden. Verdeel de groenten en de chili olie over de focaccia en bak hem af zoals aangeven in de receptenkaart hieronder.

Wil je dit recept bewaren? Pin dan de onderstaande afbeelding op jouw Pinterest borden.
Lees verder onder de afbeelding.

Focaccia met gegrilde groenten en chili olie Pinterest
Bewaar deze afbeelding op jouw Pinterest borden
Focaccia met gegrilde groenten en chili olie

Focaccia met gegrilde groenten en chili olie

Recept van Simone | Eetspiratie
5.0 van 1 stem
Categorie: Bijgerecht, Lunch, Brunch, BorrelhapjeKeuken: ItaliaansNiveau: Gemiddeld
Porties

1

brood
Voorbereiding

45

minuten
Rijstijd

14

uren 
Baktijd

25

minuten
Totale tijd

15

uren 

10

minuten

Een heerlijke focaccia met gegrilde groenten en chili olie. Je maakt het deeg, gebruikt de stretch and fold techniek en laat het een nachtje rusten in de koelkast zodat de smaken goed kunnen ontwikkelen. Het resultaat is een knapperige focaccia, die heerlijk luchtig is van binnen.

Kookmodus

Met de kookmodus valt jouw scherm niet uit tijdens het koken. Klik op de slider om de kookmodus aan te zetten.

INGREDIËNTEN

  • voor het deeg
  • 500 gram bloem

  • 375 milliliter lauwwarm water

  • 7 gram gist (1 zakje)

  • 1 theelepel suiker

  • 2 eetlepels olijfolie

  • 1,5 theelepel zout

  • voor de topping
  • 200 gram gegrilde groenten (diepvries)

  • 2 eetlepels chili olie (alleen de olie, geen chili crisp)

  • 1 eetlepel olijfolie

  • 1 teen knoflook

  • snuf grof zout

BEREIDING

  • Doe 375 milliliter lauwwarm water in een grote kom en los hierin 1 theelepel suiker op. Voeg 7 gram gist toe en roer dit even door elkaar. Laat dit 10 minuten staan zodat de gist kan activeren en er een schuimlaagje op komt.
  • Zet vervolgens de kom op een keukenweegschaal en voeg 500 gram bloem, 1,5 theelepel zout en 2 eetlepels olijfolie toe. Meng dit goed met een spatel door elkaar totdat alle bloem is opgenomen door het water.
  • Dek de kom af met een theedoek of een plastic zak en laat dit nu 30 minuten staan.
  • Als de 30 minuten om zijn, ga je de eerste serie stretch and folds uitvoeren. De beschrijving hiervan staat uitgebreid beschreven boven deze receptenkaart. Herhaal dit 4 keer om de 30 minuten.
  • Na de laatste stretch and fold laat je het deeg nog 60 minuten afgedekt op kamertemperatuur staan en daarna zet je het afgedekt een nacht (ongeveer 10 uur) in de koelkast. Als je de focaccia dezelfde dag wilt afbakken volg dan de instructies boven deze receptenkaart.
  • De volgende dag ga je de focaccia afbakken. Neem een ovenschaal of bakvorm van ongeveer 20 bij 30 centimeter. Verfrommel een vel bakpapier en leg dit in de vorm. Besprenkel de bodem met een drizzle olijfolie en leg het deeg erin. Spreid het met je vingers een beetje uit naar de zijkanten van de vorm en dek de schaal af met een theedoek. Laat dit 90 minuten rusten.
  • Als de 90 minuten verstreken zijn, ga je met je vingers ‘dimples’ maken in het deeg. Doe een beetje olijfolie of water op je vingertoppen en ‘prik’ gaatjes over de hele oppervlakte.
  • Verwarm de oven voor op 220 graden.
  • Verdeel 200 gram bevroren gegrilde groenten over de focaccia. Meng 2 eetlepels chili olie met 1 teen fijngehakte knoflook en drizzle dit over de focaccia. Bestrooi het brood met een snuf grof zout.
  • Bak de focaccia in ongeveer 20 tot 25 minuten gaar. Laat het afkoelen op een rooster. Serveer direct of vries het brood in. Snijd het in plakken of vierkantjes.

Meer eetspiratie speciaal voor jou!